V neobyčajnom  múzeu

V neobyčajnom  múzeu

František DianSpoznávame RK28.7.2024

​Papier. Sprevádza náš život od rodného listu, cez školské písanky a učebnice, hygienické pomôcky, knihy až po úmrtný list. Aj v čase internetu a elektronických médií je nenahraditeľný. Sme mestom papiera. 

Tristo ročná tradícia jeho výroby v Ružomberku nás nabáda k poznaniu tajomstva a zoznámenia sa  s procesom prvotnej manufaktúrnej výroby načieraného papiera na území mesta. Skvelú a nenahraditeľnú možnosť obohatenia vedomostí a poznania ponúka  Múzeum ručnej výroby papiera v Ludrovej. 

​Z iniciatívy pána Juraja Tótha, bývalého majstra pri papierenskom stroji, v spolupráci s Obecným úradom v Ludrovej vznikla myšlienka vybudovania múzea. Cieľom projektu bolo poskytnúť návštevníkom poznatky a obraz o prvopočiatkoch ručnej výroby papiera. Keď v rámci cezhraničnej spolupráce s poľským Novým Targom iniciátori uspeli s projektom vybudovania múzea a boli z eurofondov pridelené finančné prostriedky, nič nestálo v ceste, aby sa do budovania diela odhodlali. Nebola to jednoduchá stavebná činnosť, pretože určený priestor na výstavbu bol na mieste už zaniknutej skládky vyvážanej z tehelne. Stavbári sa takto museli  základmi dostať až ku materskej hornine, aby neohrozili stabilitu budúcej stavby. Dielo sa vydarilo tak, ako bolo naprojektované. 

​Zrubová budova do kľúča, ako to bývalo pred tristo rokmi, má tri podlažia. Ukážka výroby papiera je v „mokrej časti“ múzea. Návštevník sa môže zoznámiť s výrobou či už na modeloch jednoduchých prístrojov, alebo na skutočných zariadeniach. Takto má v jednej miestnosti k videniu celý proces výroby. Keď pozorne počúva odborný výklad lektora Tótha, môže nadobudnúť ucelený obraz o ručnej výrobe papiera. Ani sa nedivme, že starodávne exponáty múzea, pútavé a odborné slová sprievodcu, lákajú návštevníkov, osobitne školskú mládež z celého Slovenska. Pre prednášky, premietanie a diskusiu poslúži návštevníkom zasadacia miestnosť na treťom podlaží.

​Dnes sa papier vyrába výlučne z dreva. Nie vždy tomu tak bolo. V začiatkoch sa načieraný papier vyrábal z ľanových, konopných a zriedkavo aj bavlnených starých, nepotrebných handier. Juraj Tóth ukazuje výrobu z týchto rastlín pestovaných aj na Liptove. Po vzore z iných krajín sveta ukazuje výrobu papiera aj zo šupiek kávy, inváznej rastliny pohánkovca japonského (krídlatka japonská), ktorý na Slovensku svojou diverzitou vytláča pôvodné rastlinya znepríjemňuje život mnohým ľuďom.

Na počudovanie, po skúsenostiach zo Srí Lanky, ukazuje výrobu papiera aj zo slonieho trusu, ktorý si priviezol zo ZOO v Bojniciach. 

​Múzeum je zariadené na ukážky manufaktúrnej výrobya nie na veľkovýrobu. Hoci záujem o ručne vyrobený papier by bol ako medzi umelcami, tak aj zo samospráv a iných organizácií, kde by sa na papieri objavil ich vodoznak. Takýto rozsah služieb však múzeum nemôže poskytovať, nie je na to zariadené.

Je lepšie vidieť, ako trikrát počuť. Určite to platí v prípade múzea papiera. Poďakovanie za takúto jedinečnú príležitosť prehliadky, za výstavbu, zariadenie, inštaláciu exponátov, odbornú lektorskú činnosť patrí Jurajovi Tóthovi, odborníkovi na výrobu papiera a bývalému výbornému volejbalistovi Ružomberka. Poprajme novému múzeu aby po jeho vzhliadnutí odchádzali spokojní všetci návštevníci.

Fotogaléria

© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia