Sladká,  ale bodavá  záľuba

Sladká, ale bodavá záľuba

František DianSpoznávame RK17.11.2019

Ani historici nevedia, kedy človek začal využívať produkt včiel – med.

Predpokladajú, že užitočnosť včiel poznal už praveký človek, len jeho spôsob získavania sa rovnal zberateľskej činnosti a nie uvedomelému chovu a starostlivosti o včelstvo.

Adalbert Olejník, jeden z najznámejších včelárov v Ružomberku

Prvá zmienka o včelárstve v Liptove je z roku 1265, kedy kráľ Belo IV. na vypriahnuté územie lákal nových osadníkov a sľuboval im oslobodenie od povinnosti odovzdávať v desiatku mimo iného aj med. Ďalšia zmienka o chovaní včiel je z roku 1645, kedy župan Gašpar Ilešházy sľuboval cisárskemu vojsku ako odmenu za obranu okrem iného , aj med. Uvedené údaje nás vedú k poznaniu, že včelárstvo na území Liptova bolo rozšírenou činnosťou a záľubou už v dávnych storočiach. A medu v okolí Ružomberka bolo asi nadostač. Š. N. Hyroš uvádza, že v roku 1560 pinta medu /asi 1,7 l/ na Liptove stála 3 babky /100 babiek = 1 zlatý/. Ľudia cukor nepoznali a osladiť si mohli len medom. V Ružomberku sa cukor spomína až v roku 1788. Medzi prvých slovenských literátov, ktorí aj v písomnej forme šírili osvetu o chove včiel patril Juraj Fandly. Vo svoje práci „Pilní polní a domajší hospodár“ /1792/ pojednáva okrem iných rád pre hospodárov aj o včelárstve.

Ale o skutočné ponaučenia pre včelárov sa zaslúžili Ján Čajda a Štefan Závodník – farár a dekan z Pružinej. Oni v roku 1869 pripravovali a v roku 1871 založili „Spolok slovenských včelárov v Horňom Uhorsku“. Predsedom spolku sa stal Š. Závodník. V roku založenia spolku prostredníctvom Matice slovenskej vydali 92 stranovú príručku „Včelár na Slovensku“ /1871/ s teoretickými poznatkami a praktickými radami. Z uvedenej príručky odcitujeme niekoľko viet v pôvodnom jazyku.

„Ak pozorujeme spoločný život včiel, vidíme, že tieto chovajú ku sebe lásku k vlasti a rodu. Vidíme, jako dve, ba i viac včiel z rozličných klátov nielen na jednom strome, ale i na jednom malom kvietočku sedia a medzi sebou predsa nikdy sa nepobijú. Celkom v tichosti, neprekážajúc jedna druhej, bez závisti zbierajú si dary od Všehovládcu jim podávané... Tu nevidíš žiadne ubližovanie, žiadne prenasledovanie, žiadnych náruživostí a vášni – ale všade a vo všetkom tú najpríkladnejšiu svornosť... A či to nevypadá naopak u mnohých pokrvných rodinách ľudských ? Hľaď človeče, zahanbi sa a nasleduj včielky v tejto ich svornosti !... Keď by ale včela, trebárs z najbližšieho susedného národa do domu jiných ukradnúť sa opovážila a na jich poklady čiahala, beda jej...“

Včelnica Jozefa Bohúňa na Bielom Potoku a liaty úľ z papierovej drevolátky
Jozef Bohúň, včelár a inovátor liatych úľov z papierovej drevolátky

Na základe vzniku Spolku slovenských včelárov vznikali po Slovensku miestne a okresné včelárske spolky. Tak tomu bolo aj v Ružomberku, kde bol založený prvý včelársky spolok. Jedným z členov organizovaných v spolku včelárov bol Jozef Bohúň. Býval v Hlbokej doline a o včelárstve uverejnil článok v Národných novinách /č. 51/1917/, z ktorého vyberáme. „Včelárstvo v mojej rodine išlo z pokolenia na pokolenie. Samostatne včelárim už vyše 40 rokov so zdedenými včelami. Ich stav doviedol som na 80 čeľadí, choroba a iné príčiny zmenšili ho na 39. Za pokrok vo včelárstve dostal som čestnú medailu na Miléniovej výstavke v Pešti v roku 1896.“ V príspevku o starostlivosti o včelstvo hovorí aj nasledovné vety. „Čistotná včielka len von z úľa vyčisti, vypráši sa výletom. To sa stáva v ktorýkoľvek slnečný deň, hoci aj v januári, či vo februári. Prechladnuté, choré včielky ochorejú aj v úli tým skorej, jestli sú v chladom...“ I sťažoval sa, že v roku 1916 po lese sa túlali zlodeji, zbehovia utekajúci z vojny. Tí mu vyrabovali štyri úle. Nakoniec ich žandári chytili, keď si za rána pri vybudovanej skrýši v lese chceli variť ukradnuté kozie mäso. A boli to zlodeji z blízkej dediny od Ružomberka.

K rozvoju včelárstva na Slovensku výrazne napomohol vznik prvej ČSR v roku 1918. V Ružomberku bol 6. júla 1919 založený nový včelársky spolok, pri zrode ktorého bol Václav Jakš, vyššie uvedený Jozef Bohúň a Jozef Faith z Bieleho Potoka. Spolok mal 55 členov. V rôznych obdobiach a politických zmenách prechádzal obmenou, ale nezanikol a trvá dodnes. V súčasnosti je v ružomberskom regióne registrovaných 150 členov a 15 čaká na registráciu. Evidovaných je 1665 včelstiev. Je to však relatívny údaj, pretože niekedy choroby včiel, inokedy medvede, alebo iné príčiny majú vplyv na početnosť včelstiev.

Včelnica A. Olejníka v Trlenskej doline

Práca včelárov je náročná, ale je aj zábavou, užitočnou vášňou. Včelstvo tak, ako iné domáce zvieratá, potrebuje pravidelnú starostlivosť. Potom sa odvďačí sladkou odmenou. Tak, ako každé remeslo v minulosti malo svojho patróna z radu svätcov, tak aj včelári majú svojho patróna, ktorým je svätý Ambróz.

© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia