V päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch minulého storočia z potreby povinného čítania literatúry u žiakov základných škôl a študentov stredných škôl boli pri školách zakladané žiacke knižnice. Rovnako bolo odporúčané aj v závodných kluboch veľkých fabrík zakladať knižnice pre pracujúcich a vo vojenských útvaroch pre vojakov základnej služby.
Vráťme sa k aktuálnej situácii po presťahovaní mestskej knižnice. Čitatelia vedia, že mestská knižnica je v súčasnosti umiestnená na Podhore v budove bývalej Úverovej banky. Do týchto priestorov sa presťahovala 1. októbra 1990 z KDAH. V roku 1997 sa ku nej presťahoval aj fond náučnej literatúry, ktorý bol dovtedy umiestnený v Robotníckom dome, ktorý po reštitúcii sa vrátil súkromným majiteľom.
Budova, v ktorej je v súčasnosti mestská knižnica bola vybudovaná v roku 1903 podľa projektu M. M. Harminca. Novobaroková stavba po vybudovaní prešla v minulosti menšími stavebnými úpravami /1936/. Priečelie zdobí reliéfna štuková výzdoba a na prevýšenej atike pôvodne boli umiestnené kovové vázy. Interiér, počnúc vstupom do chodby a schodiskovej haly s dvojramenným, samonosným schodiskom s kovovým ornamentálnym zábradlím na návštevníka dýcha minulosťou, históriou. Je dobre, že pri všetkých stavebných úpravách vykonaných na budove v minulosti sa zachoval pôvodný charakter a vzhľad.
Celá budova slúži knihám a čitateľom. Na prízemí vchodom z ulice je predajňa kníh, v zadnej časti prízemia dokonca istý čas sídlil aj antikvariát. Pri posledných úpravách vo dvore pre obdobie leta bola zriadená čitáreň. Na prízemí je oddelenie náučnej literatúry a na poschodí oddelenie pre deti a oddelenie pre dospelých. O tom, čo všetko sa v knižnici za posledný rok zmenilo, nás poinformovala riaditeľka knižnice Tatiana Babincová, ktorá je v tejto funkcii od roku 2008 po pani Karčovej.
„Ešte za vedenia predchádzajúcej riaditeľky sme ako jedna z prvých knižníc na Slovensku zaviedli automatizovaný databázový systém. Trvalo niekoľko rokov, kým popri vypožičiavaní kníh boli tisícky titulov zavedené do systému. Odvtedy už bol databázový systém viackrát obmenený a aktualizovaný tak, aby bol čo najprístupnejší jeho užívateľom. Digitalizácia v súčasnosti napreduje nevídaným tempom a ani my nechceme zaostávať.“ Vo vyhľadávaní v knižničnom fonde slúži on-line katalóg prístupný cez webovú stránku, veľkú časť úkonov, vrátane predlžovania, rezervácií a odloženia titulov si môžu čitatelia realizovať sami na diaľku. Ročne knižnica eviduje viac ako 30 tis. vyhľadávaní. Počet čitateľov evidovaných v knižnici sa pohybuje na úrovni 3 200, z čoho je asi tisícka detí. Ročne sa uskutoční viac ako 100 tis. výpožičiek zo 70 tis. dostupných knižných titulov. Od začiatku pandémie v apríli 2020, kedy bola knižnica uzatvorená, sprostredkováva knižnica aj požičiavanie elektronických kníh. Nepretržite 24 hodín je v prevádzke bibliobox, ktorý slúži na vrátenie kníh priamo z ulice.
Pre návštevníkov knižnice slúžia aj štyri počítače v oddelení beletrie a štyri počítače v oddelení náučnej literatúry s prístupom na internet. Z poskytnutého grantu na podporu umenia a z príspevku mesta pred rokom v knižnici obnovili interiérové vybavenie. Vymenili nábytok, regály na knihy, podlahovú krytinu, sedenie pre návštevníkov. Významnou zmenou je presvetlenie priestoru. V knižnici tak vytvorili príjemný, útulný, študijný priestor pre návštevníkov, vysokoškolákov, deti, ale aj pre najmenšie deti v sprievode rodičov. Po storočí existencie a hľadaní priestoru tak mestská knižnica sídli v prostredí, aké si zasluhuje. S moderným vybavením sa zaraďuje medzi popredné knižnice na Slovensku. Ochotné, ústretové a milé knihovníčky sú samozrejmosťou. Navštívte knižnicu a uvidíte.
© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia