Od roku 1968 som plných štyridsať rokov žil a pracoval v gymnaziálnom prostredí mladých študentov. Každá zmienka o „našom“ gymnáziu ma zaujala. Niekedy potešia, inokedy zarmútila. So záujmom sledujem počínanie svojich kolegov, nástupcov a teším sa, keď sa im práca darí, keď majú úspechy. Pokračujú a nadväzujú tak na účinkovanie desiatok profesorských osobností v 290-ročnej histórii ružomberského gymnázia. Rád sa vraciam do tejto „žltej búdy“ ako sa pomenovanie prenieslo ešte z čias budovy starého gymnázia pri kláštore. Rád sa vraciam aj preto, aby som porozumel súčasnej práci, čo musia pedagógovia prekonávať, ako budovať vzťah k dnešnej mládeži, ako vyhovieť nadriadeným školským úradom... Posledná návšteva u riaditeľa gymnázia Miroslava Drusku bola tak trocha iná.
Od marca, počas pandémie sa síce skôr nevyučovalo ako vyučovalo, ale život v škole neutíchol. Začali práce na výmene okien školy. To bol hlavný dôvod, aby som oslovil pána riaditeľa, ako organizačne zvládli tieto práce. „Na jednej strane problémy zapríčinené
Covid – 19. Na strane druhej výhoda prerušeného vyučovania v triedach. Nevieme si predstaviť, ako by sme za normálnej situácie organizovali vyučovanie pri výmene okien, pohybe robotníkov, znefunkčneniu tried, hluku...“
Budova gymnázia bola do užívania odovzdaná v decembri 1942. Za takú dlhú dobu aj človek potrebuje „údržbu“ svojho tela a nieto budova, ktorá bola poškodená vojskom v 2. svetovej vojne a potom desiatky rokov využívaná tisíckami žiakov ZŠ a študentmi gymnázia. Pred viacerými rokmi bola vymenená strecha budovy. Niektoré okná v triedach boli vymenené na konci osemdesiatych rokov minulého storočia, žiaľ, z nekvalitného dreva. V prízemí budovy, na chodbách, v telocvični, boli pôvodné osemdesiat ročné okná. Hrozili vypadnutím pri otváraní, úrazmi žiakov a pri riadení úrazmi upratovačiek. V rovnakom, havarijnom stave boli aj mladšie, štyridsať ročné okná. Preto vedenie školy požiadalo svojho zriaďovateľa, Žilinský samosprávny kraj /ŽSK/ o investíciu na výmenu okien a zateplenie budovy.
V roku 2016 vypracoval Igor Maťaťa /bývalý absolvent gymnázia/ projekt na vyžiadanú rekonštrukciu. Poďakovanie patrí vedeniu gymnázia, poslancom ŽSK za ružomberský okres, ktorým sa podarilo navrhovanú rekonštrukciu presadiť a aj keď s ťažkosťami a odkladom riešenia pre nedostatok financií, úspešne doviesť k realizácii. Objednávateľom stavby bol ŽSK a zhotoviteľom firma MIPE Invest, s.r.o. Stavba bola firme odovzdaná 23. marca v tomto roku a podľa zmluvy ukončenie prác je do septembra 2020. Na celej budove boli vymenené okná, osadené žalúzie, nové parapety, opravená strieška hlavného vchodu. V týchto dňoch boli dokončené posledné drobné úpravy. Tým bola ukončená prvá etapa rekonštrukcie. Nezaujatému pozorovateľovi sa nemusí pozdávať farebná kombinácia tmavo šedých okien k starej omietke budovy. A má pravdu. Pretože v druhej etape bude budova zateplená a farba fasády prispôsobená. Vykonané práce si vyžiadali aj ďalšie neplánované vyvolané investície z prostriedkov školy.
„Odstránením starých okien sa zničili a znehodnotili internetové rozvody do tried a z prostriedkov školy sme museli vybudovať nové. Bez ohľadu na výmenu okien, boli rovnako z prostriedkov školy zrekonštruované odborné učebne pre fyziku, chémiu a pripravuje sa rekonštrukcia učebne pre biológiu. Pre zníženie energetickej náročnosti na vykurovanie budovy, očakávame realizáciu druhej etapy rekonštrukcie. Kedy sa tak stane, nevieme... Za prostriedky a doteraz vykonané práce pri rekonštrukcii patrí aj touto cestou naše poďakovanie vedeniu ŽSK.“ hovorí riaditeľ gymnázia. Aký účinok na pohodu študentov a profesorov gymnázia pri vyučovaní budú mať nové okná, posúdia sami v nadchádzajúcom zimnom období.
© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia