Keď sme utekali pred chlórom

Keď sme utekali pred chlórom

František DianSpoznávame RK14.7.2024

Stalo sa to pred päťdesiatimi rokmi. Skoré letné ráno 12. júla 1974 mestský rozhlas vyzýval obyvateľov, dovolenkárov, prázdninujúcich školákov aby z určitej časti mesta opustili svoje domovy, pozatvárali okná a odišli do vyššie položených miest na Kalváriu, Malinô, pod Čebrať a podobne.

Dôvodom bol únik chlóru z cisterny v závode SOLO. V rozhodovaní sme nemali na výber. Zobrali sme z bytu najnutnejšie veci a opustili mesto. Obyvatelia juhovýchodnej časti mesta aj so psíkmi a inými domácimi zvieratami odišli na Kalváriu a mnohí mesto až do podvečera opustili. Čo sa v to ráno stalo na SOLE?

V závode SOLO pri výrobe celulózy a papiera sa využíval chlór. Skvapalnený sa dovážal vo vagónových cisternách z Chemických závodov v Novákoch. Po dovezení do fabriky sa prečerpával do zásobných tankových nádrží v chlórovni. V uvedený deň o 6:00 hodine ráno chcel pracovník chlórovne prečerpať tekutý chlór z vagóna do zásobníkov. Pri manipulácii s tesnosťou ventilu na cisterne sa stalo, že sa vytrhlo veko ventila s kužeľom a vretenom a vzniknutým otvorom začal z cisterny vystrekovať tekutý chlór. Na vzduchu sa okamžite splynoval a zamoroval nielen závod, ale podľa prúdenia vzduch aj široké okolie. Vlastnosťou chlóru je, že je ťažší ako vzduch a preto sa drží pri zemi.

Okamžite bol odstavený celý závod a všetci pracovníci evakuovaní okrem tých, ktorí sa podieľali  na likvidácii havárie. Havária si vyžiadala okamžitý zásah hasičov SOLA, ale aj zo SUPRY, mestských hasičov, z textilky, z Liptovského Mikuláša. Na pomoc prišli lekári zo štátnej a vojenskej nemocnice. Medzitým sa snažil technológ celulózky  Mikulka zastaviť unikajúci chlór z cisterne vrazením dreveného kolíka do nekontrolovaného otvoru. Podarilo sa to až varníkovi Bartíkovi, keď tlak v cisterne poklesol.

Chlór je nebezpečná látka od 1. svetovej vojny využívaná aj v chemických zbraniach. Napáda dýchacie cesty, dráždi sliznicu a aj vlhkú pokožku. Pri nadýchaní väčšieho množstva, alebo dlhodobejšie dýchanie chlóru, môže spôsobiť smrť. Postihnutým sa musí dať dýchať kyslík, alebo inhalovať neutralizujúce chemikálie. Oči vyplachovať vodou, celé telo osprchovať, nepodávať potravu, ani tekutiny. Pri tejto havárii na SOLE bolo priotrávených 34 pracovníkov, ktorí sa zúčastňovali na lokalizácii úniku chlóru a poskytovali prvú pomoc. Vďaka rýchlej zdravotnej pomoci, ošetreniu v nemocnici nedošlo k úmrtiu žiadneho človeka. Hospitalizovaní boli po niekoľkých dňoch prepustení do domáceho liečenia bez vážnych zdravotných následkov.

Obyvatelia mesta, ktorí museli opustiť svoje byty a domy sa v podvečer mohli vrátiť domov. Nikomu z nich sa nič nestalo. Horšie to bolo s pestovanými rastlinami a ovocnými stromami v postihnutej oblasti. Listy na stromoch zoschli, rastliny vyhynuli a drobné živočíchy, ktoré ostali v zamorenom území, boli otrávené. Ukázalo sa aj v tomto prípade, aké je dôležité dodržiavanie bezpečnostných predpisov pracovníkov a spolupráca všetkých zložiek záchranného systému. Odvtedy k podobnej udalosti nedošlo. Chlór sa v technologických postupoch pri výrobe papiera prestal používať. Nebezpečenstvo jeho úniku už nehrozí.

© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia