Keď bola v školách dvojzmenná prevádzka

Keď bola v školách dvojzmenná prevádzka

František DianSpoznávame RK9.3.2025

Podľa oficiálnych údajov školských úradov je v súčasnosti na Slovensku ešte 35 základných škôl, v ktorých deti chodia do školy aj v popoludňajších hodinách. Predpokladá sa, že do roku 2026 by mal byť tento problém vyriešený.

Pamätáte sa na svoje detstvo, kedy ste v ročníkoch 1. – 5.  chodili do školy na zmeny? V jednom týždni doobeda a v ďalšom týždni popoludní.  Tak sa to striedalo celý školský rok. V polovici šesťdesiatych rokov sa v Ružomberku takto učilo až v 33 triedach. Tento stav dvojzmennej prevádzky bol ešte aj v sedemdesiatych rokoch. Nebola to ústretovosť pre malých školákov, aby si v každom druhom týždni dopriali dlhší spánok. Bola to nevyhnutnosť vedenia škôl. Počet detí oproti predvojnovému obdobiu sa zdvojnásobil a budovy škôl sa nepodarilo nafúknuť. Poslednou postavenou školou bola v roku 1936 chlapčenská škola, dnes Gymnázium svätého Andreja.

Vyučovalo sa v základných  deväťročných školách (ZDŠ) na Dončovej ulici (1. ZDŠ), v dvoch školách na Revolučnom námestí (dnes nám. A. Hlinku) označených ako 2. a 3. ZDŠ, ale aj v kláštorných priestoroch (4. ZDŠ) Triedy boli aj v prízemí štátneho gymnázia (5. ZDŠ). Postavením školy v Malých Tatrách v Rybárpoli v roku 1963 sa situácia mierne zlepšila, ale nevyriešila. Do tejto školy boli presunuté nielen deti z tejto lokality, ale aj celé triedy zo stredu mesta.

Systém dvojzmennej prevádzky nevyhovoval učiteľom, rodičom, ani žiakom. Denný režim detí bol narušený a popoludňajšie vyučovanie zastihlo deti v útlme, nesústredené, ospalé. V zimných mesiacoch sa najmenší školáci vracali z popoludňajšieho vyučovania už potme. Problém mali aj rodičia odchádzajúci ráno do práce.

Škola na Bystrickej ceste.

V mnohých rodinách v do obednom čase ostávali deti doma samé a bez dozoru. Ani triedy, v ktorých sa doobeda učila jedna skupina žiakov a popoludní iná skupina, nevyhovovali  hygienickým požiadavkám. Nehovoriac o takej závažnej skutočnosti, že lavice a stoličky svojou výškou sú iné pre prvákov a iné pre piatakov, ak sa na striedačku učili v tej istej triede.

Škola na Klačne.

Neúnosnú situáciu si uvedomovalo aj vedenie mesta. Ale desaťročie zanedbaná pozornosť výstavbe nových škôl sa nedala zmeniť zo dňa na deň. Až postupne pri výstavbe sídlisk, pri komplexnej bytovej výstavbe, sa pamätalo aj na školy. Tak boli vybudované budovy pre základné školy na Bystrickej ceste, v Baničnom na Sládkovičovej ulici a na Zarevúcej. Keď potom, na sídlisku Klačno, pribudla nová základná škola, bol problém s budovami škôl doriešený. V súčasnosti dvojzmenné vyučovanie v Ružomberku už nehrozí. Skôr sa objavil nový fenomén, nedostatok žiakov a nutnosť znižovania počtu tried. Je nádejou, že menšie počty žiakov v triedach budú viesť ku kvalitnejšej vzdelávacej práci a ľahšej práci pre učiteľov.

Škola v Baničnom.

© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia