Sto rokov v živote človeka je výnimočnosť. Rovnaké jubileum v športovom odvetví v jednom meste nie je nič mimoriadne, ale pozoruhodné. Športom, ktorý v tomto roku v Ružomberku oslavuje sto rokov svojej existencie, je volejbal. Jeho začiatky sú spojené s Reálnym gymnáziom v Ružomberku (RGR) v roku 1924. Zásluhou profesorov Jána Sladkého a neskoršie Viktora Amanda Kyasa volejbal v našom meste zapustil hlboké korene a po futbale sa stal športom číslo dva. A v niektorých rokoch záujmom o túto hru futbal aj predbehol. Volejbal u študentov predstihol očakávania. Za dva roky od jeho začiatkov ho v roku 1926 hrávalo až 63 gymnazistov.
Pri zrode volejbalu na dvore budovy starého gymnázia na Rínku (pri kláštore), boli študenti: Štefan Kačo, Tichomír Burgan, Ivan Štípala, Bohuš Štekláč, Viliam Kraus, Tibor Pyšný, Jozef Májek, a Mikuláš Garin. Bolo to v rovnakom roku, kedy v histórii Československa bol po prvý raz založený spoločný volejbalový a basketbalový zväz. Aj prvé volejbalové ihrisko bolo vo dvore gymnázia. Bolo to obdobie, v ktorom dlhodobé volejbalové súťaže neboli ešte organizované. Študenti RGR si dohadovali zápasy s gymnáziami z blízkeho i vzdialenejšieho okolia a zúčastňovali sa školských a iných volejbalových turnajov. V roku 1929 sa družstvo gymnazistov stalo majstrom medzi strednými školami na strednom Slovensku. Aj dievčatám v gymnáziu učaril volejbal a nemienili zaostávať za chlapcami. Založili silné družstvo, ktoré mesto a gymnázium vynikajúco reprezentovalo v roku 1930 na Matičných slávnostiach (obdoba majstrovstiev Slovenska) v dňoch 25. - 26. mája 1930 v Martine. Zvíťazili a stali sa majsterkami Slovenska vo volejbale žien. Na úspechu sa podieľali študentky: M. Sládeková, E. Glasnerová, J. Šterculová, A. Madyová, K. Schurinová, J. Marótyová.
Netrvalo dlho a volejbal sa rozšíril a stal sa cvičebnou náplňou aj ružomberských športových spolkov Sokola, Robotníckej telocvičnej jednoty a osobitne Orla, kde sa sformovala výkonnostne silná základňa volejbalu, ktorá v nasledujúcich rokoch patrila k najlepším na Slovensku. Záujem o volejbal v meste vzrástol do tej miery, že sa odohrávali zápasy o majstra Ružomberka. Účastníkmi neboli len družstvá spomenutých športových organizácií, ale aj ulice si zostavovali vlastné družstvá. Hrávalo sa na ihriskách pri Orlovni, vo dvore Sokolovne, pri vybudovanom ihrisku ŠK Ružomberok (od r. 1926, dnes Nám. Š. N. Hýroša), pod Čebraťom.
Veľký úspech dosiahli muži ružomberského Orla na celoslovenskom volejbalovom turnaji v Žiline v dňoch 17. - 18. augusta 1935, kedy nenašli premožiteľa a stali sa víťazmi turnaja. V tých rokoch sa ešte pravidelné súťaže nekonali. O najlepšom družstve a majstrovi Slovenska sa rozhodovalo na turnaji. Čo znamenalo, že Ružomberčania sa stali majstrami Slovenska vo volejbale. Na úspechu sa podieľali hráči Orla: Š Faga, Martinka, Šeiber, Šlachta, Sekera, Vágner. Bol to dovtedy najväčší úspech ružomberských volejbalistov. Za Slovenského štátu v roku 1939 sa v Žiline konali neoficiálne majstrovstvá Slovenska vo volejbale a ružomberské družstvo v zložení: Tóth, Faga, Pišút, Martinka, Petrák, Jurišič sa umiestnilo za Banskou Bystricou na 2. mieste. Možno vďaka úspechu našich volejbalistov a širokému záujmu o volejbal v Ružomberku, možno politické gesto, ale prvé oficiálne majstrovstvá Slovenska vo volejbale mužov ( za Slovenského štátu) sa v roku 1940 uskutočnili v Ružomberku, na antukovom ihrisku medzi poštou a Orlovňou.
Volejbal v Ružomberku ostal výkonnostne rovnako silný aj po skončení 2. svetovej vojny. Po zrušení organizácií Sokola, Orla, volejbalovú štafetu prevzali Slovenské bavlnárske závody v Ružomberku. Volejbalisti zo zaniknutých organizácií sa sústredili v textilke a vytvorili silné družstvo, v ktorom hrávali: V. Tóth, Š. Faga, Rutkay, Halaša, Kiršbaum, Pišút a Gondžúr. O nadpriemernej výkonnosti svedčilo aj to, že na 2. majstrovstvách Slovenska v Liptovskom Svätom Mikuláši v roku 1946 (už v rámci Československa), nenašli premožiteľa stali sa majstrami Slovenska. Ako majster mali právo reprezentovať Slovensku na majstrovstvách Československa v Brne. Ale proti kvalitnejším družstvám z Čiech neuspeli.
Ďalším úspešným volejbalovým obdobím v Ružomberku boli roky po 1965-om, kedy volejbal prevzala nová telovýchovná jednota TJ SCP. Vznikla tradícia volejbalových turnajov, ligových a medzinárodných zápasov, vyhlasovania najlepších volejbalistov Slovenska. Viac o histórii volejbalu v Ružomberku, hráčoch, súťažiach, zaujímavostiach sa budete môcť dočítať v pripravovanej publikácii k stému výročiu volejbalu v Ružomberku.
© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia