Viac, ako päťdesiat rokov je súčasťou rekreačnej oblasti v Hrabove. V čase, kedy začali napúšťať Hrabovskú priehradu a 1. septembra 1965 dosiahla hladina vody v priehrade požadovanú výšku, bolo známe, že stavebná činnosť v tejto doline neutíchne. Územný plán mesta počítal s výstavbou lanovky na Málino Brdo.
Práce na stavbe lanovky začali už v roku 1964 a jej slávnostné otvorenie a uvedenie do prevádzky bolo v deň osláv SNP, 29. augusta 1967. Vedenie Stredoslovenských hotelov so sídlom v Ružomberku prezieravo počítalo s tým, že v údolnej stanici lanovky je vhodné vybudovať hotel, ktorý by slúžil návštevníkom zimnej, či letnej rekreácie.
Plánovaný Hotel Hrabovo začal vyrastať od roku 1966 po ukončení výstavby lanovky. Stredoslovenské hotely preinvestovali na jeho výstavbu 8 miliónov korún. Po troch (!) rokoch Pozemné stavby Žilina mohli vyhlásiť, že výstavba hotela je ukončená a zariadenie je schopné plnej prevádzky. V júli 1969 bol hotel otvorený. Trojpodlažná budova poskytovala 66 postelí v 27 dvojposteľových izbách s kúpeľňou a príslušenstvom a v troch apartmánoch. Celodenné stravovanie , vtedy v II. cenovej skupine pre 160 ľudí bolo možné ponúknuť v jedálni a kaviarni na prízemí, nielen hosťom ubytovaným v hoteli, ale aj v zruboch v okolí. Prvými ubytovanými hosťami boli futbalisti Baníka Ostrava a Baníka Prievidza, ktorí sa v Ružomberku zúčastnili futbalového turnaja o Zlatú ružu Ružomberka. Striedali ich návštevníci z USA, Anglicka a Nemecka. A potom ďalší klienti a turisti z celého Československa i zahraničia.
V mesačníku „Krásy Slovenska“ (č. 2/1970) bolo uvedené aj nasledujúce konštatovanie. „Lyžiari a turisti našli v hoteli príjemný pobyt, alebo oddych aosvieženie pred vstupom na kabínku vyvážajúcu na Málinô... V lete majú návštevníci k dispozícii prírodné kúpalisko v bezprostrednej blízkosti hotela...“
Hotel sa stal miestom návštev a stretávania aj domácej, ružomberskej klientely. V medzi sezóne slúžil na rodinné oslavy, svadby, pomaturitné stretnutia, školenia zamestnancov firiem... Riaditeľka hotela pani Mayerová s personálom robili všetko, čo bolo v ich silách pre spokojnosť hostí. Stalo sa tradíciou, že mnohí labužníci chodili do hotela na polievku z korytnačky, tradičné liptovské jedlá, či flambované špeciality. Prešli desaťročia a hotel po nežnej revolúcii striedal majiteľov. Jeho využívanie si vyžiadalo rekonštrukciu a modernizáciu. Ale slúži dodnes, aj keď v okolí hotela vyrástla početná konkurencia ubytovacích a stravovacích zariadení.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia