Diela slovenských skladateľov zazneli na koncerte

Diela slovenských skladateľov zazneli na koncerte

RedakciaKultúra18.3.2025

Rodinné striebro, ktorý uviedli 17. marca v ružomberskej synagóge. V programe sa predstavili žiaci Základnej umeleckej školy Ľudovíta Fullu v Ružomberku a študenti Hudobnej a tanečnej fakulty Vysokej školy múzickýchumení (VŠMU) v Bratislave.

Z ružomberskej ZUŠ účinkovali v hre na klavír Ľudmila Fábryová, Slávka Fábryová, Michal Kľuska, Timotej Lesák, Alexander Uličný a Alžbeta Schniererová.

Z vysokoškolákov sa prezentovali sopranistka Alžbeta Reháková, ktorú sprevádzala na klavíri Nika Sidor. V podaní ďalšej sopranistky Ivany Chrapkovej zazneli skladby Múzy, tri piesne na slová Alfreda de Mussert z cyklu Noci. Speváčku na klavíri sprevádzala Lenka Polláková. Klaviristky Lea Tomašiková a Angela Jenčová si pre publikum pripravili Suitu pre klavír štvorručne 1. Prelúdium a 4. Toccato. Klavír štvorručne rozozvučali tiež Michaela Pavolková a Marek Lukáč, ktorí zahrali skladbu do Milana Nováka Tanec. V synagóge zneli počas koncertu aj husle, na ktorých bravúrne zahrala Jana Macíková a klavírny sprievod je robila Anchelina Kydora. Záver prezentácie mladých umelcov v Ružomberku patril Filipov Cindrovičovi, ktorý hral na akordeóne a klaviristovi Kristiánovi Nedeljakovi. V ich podaní zaznelo dielo Slovenské variácie pre akordeón a klavír od Milana Nováka.

„ Pri vzniku projektu Rodinného striebra a slovenského klavírneho umenia – inovatívneho umeleckého a výskumného projektu – bola dôležitá idea a osobnosti, ktoré túto unikátnu ideu dokázali umelecky oživiť a v dýchnuť jej dušu,“ uviedla profesorka Irina Čierniková z VŠMU. Podľa jej slov každý ročník projektu zdobil punc obsahovej jedinečnosti a nadšenia všetkých zainteresovaných strán. Rovnako originálny je aj záverečný ročník s názvom Rodinné striebro – v komornom tóne.

Fotogaléria

„Rodinné striebro sa zaradilo počas jeho niekoľkoročnej existencie k najprezentatívnejším projektom Katedy klávesových nástrojov. Ušľachtilá myšlienka prvotných tvorcov doc. Františka Perglera a Xénie Járovej, kultivovať nadčasové dedičstvo a vzácne, často i dosiaľ nepoznané podklady slovenského klavírneho repertoáru v jeho rozmanitých formách zarezonovalo mnohonásobne na pódiách po celom Slovensku,“ uviedla doc. Jordana Palovičová.

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia