Ružomberok sa na dva dni stal hlavným mestom spišskej diecézy

Ružomberok sa na dva dni stal hlavným mestom spišskej diecézy

Ján SvrčekHlavná stránka14.2.2025

Dnes (14. februára) sa v kostole sv. Ondreja v Ružomberku slávilo Diecézne jubileum chorých.

Slávnostnú svätú omšu celebroval spišský biskup Mons. František Trstenský, ktorý zvlášť privítal domáceho primátora Ľubomíra Kubáňa, ďalších členov vedenia mesta, predsedníčku Žilinského samosprávneho kraja Eriku Jurinovú, rektora Katolíckej univerzity v Ružomberku Jaroslava Demka a diecézneho riaditeľa Spišskej katolíckej charity Pavla Vilčeka.

V úvode svojej kázne otec biskup do posledného miestečka zaplnenému kostolu vysvetlil prečo sa dnešný Diecézny deň chorých i zajtrajšie Diecézne jubileum zdravotníkov koná práve v centre dolného Liptova: Ružomberok sme vybrali z niekoľkých dôvodov. Tento farský chrám je jubilejný, jeden z desiatich v našej diecéze, kde možno získať odpustky z príležitosti jubilejného roka. Ružomberok je tiež sídlom Vojenskej nemocnice, ktorá má veľmi dobrú povesť a Katolíckej univerzity. Ďalej zavážila jeho geografická poloha, aby sa sem ľahšie dostali aj chorí, či imobilní ľudia. Takže, som rád, že sme tu v srdci našej diecézy.“

Boh, hoci je Boh, nikdy sa nepostaví sám od seba do stredu, ale do stredu svojej lásky kladie človeka. A pozýva nás robiť to isté.“ Aj tieto úžasné slová zazneli z úst F. Trstenského, ktorý svoju homíliu nám takto zhrnul: V prvom rade som prítomným poďakoval za obetu. Bol to český kardinál František Tomášek, ktorý svojho času povedal, že kto sa modlí za cirkev, robí veľa, kto pracuje robí viac a kto pre cirkev trpí, robí najviac. Títo chorí, trpiaci, práve svoje modlitby obetujú za cirkev, za kňazov a za kňazské povolanie. Priblížil som aj biblické príbehy, ktoré môžu byť povzbudením. Najprv príklad milosrdného Samaritána. Ten nepozeral, kto je ležiaci človek, nepýtal sa ho odkiaľ pochádza, do akej strany, či národnosti patrí. Ale pomáhal mu, lebo bol v núdzi. To je aj pre nás veľká výzva k ľudskosti. Svetový deň chorých je rovnako spojený s Božou Matkou. Mária mala oči vnímavé a pozorné. My tiež okolo seba máme ľudí trpiacich, s fyzickými, či psychickými chorobami alebo duševnými ťažkosťami. A potrebujeme mať oči otvorené.“

Súčasťou sv. omše bol aj obrad pomazania chorých. Potom vystúpili detí zo Spojenej školy sv. Maximiliána Kolbeho zo Spišskej Novej Vsi. K veriacim sa tiež prihovoril Bohuš Živčák, riaditeľ Hospicu sv. Alžbety v Ľubici a na záver bola neformálna diskusia s otcom biskupom.

Foto: autor

© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia