Vody máme zatiaľ dostatok, ale to sa môže rýchlo zmeniť

Vody máme zatiaľ dostatok, ale to sa môže rýchlo zmeniť

RedakciaAktuality21.3.2025

Svetový deň vody pripadá na 22. marec. Prinášame niekoľko faktov o tejto nenahraditeľnej tekutine.

Voda sa ako jediná látka na zemi prirodzene vyskytuje vo všetkých troch skupenstvách. V tuhom v podobe snehu a ľadu, v kvapalnom ako voda riek, potokov morí a oceánov, plynnom ako vodná para.

Väčšina je slaná

V najväčšom množstve sa na Zemi vyskytuje v kvapalnom stave. Pokrýva vyše 70 % povrchu Zeme. Až 97 % vody sa nachádza v moriach a oceánoch. Menej než tri percentá na svete predstavuje sladká voda a väčšina z tohto množstva nie je vhodná na ľudskú spotrebu. Veľké množstvo dostupnej vody má len malý význam, ak nie je čistá.

Hlavnými príčinami znečistenia sú priemyselné podniky, odtok vody z poľnohospodárstva, mestské znečistenie, splašky, odpad, úniky ropy a iné. Človek pre svoju dennú potrebu využíva pitnú vodu. Na pitnú vodu sa musí voda upravovať. Pokiaľ nespĺňa stanovené hodnoty mikrobiologických ukazovateľov, hrozia nám najmä črevné nákazy.

Aj keď nám doma tečie z kohútika takmer neobmedzené množstvo vody, ktorú používame nielen na pitie, umývanie, ale dokonca aj na splachovanie záchoda, na svete existuje takmer miliarda ľudí, ktorí prístup ku pitnej vode nemajú.

Neúmerne plytváme

Na Slovensku sa priemerne spotrebuje približne 120 litrov vody denne na osobu. Z toho len zhruba štyri litre použijeme na pitie a varenie, asi 55 litrov sa sprchovanie a umývanie, 32 litrov na pranie a na umývanie riadu a až 32 litrov na splachovanie. Na Slovensku teda používane pitnú vodu aj na účely, kde by postačovala technologická voda.

Podľa štatistík svetovej organizácie OSN na svete je asi miliarda ľudí, ktorá nemá prístup k pitnej vode. Ročne zomrie asi 3,5 milióna ľudí kvôli nedostatku vody a nedostupnosti k základnej hygiene, až 99 % sa to deje v rozvojových krajinách.

Ľudské telo doslova pláva na vode. U dospelého človeka tvorí voda priemerne 55 až 75 % hmotnosti, čo sú viac ako dve tretiny hmotnosti tela. Už pri jednopercentnom nedostatku človek pociťuje smäd, ak chýba päť percent, dostáva slabú horúčku, pri ôsmich percentách prestávajú fungovať obličky, pri 10 % nedostatku nám prestávajú fungovať svaly a približne pri 20 % nedostatku nastáva kolaps a smrť.

Je nenahraditeľná

Voda v ľudskom organizme zabezpečuje najmä transport kyslíka a živiny rozpustné vo vode. Preto je pre človeka životne dôležitá. Plní aj iné funkcie, nepoužíva sa iba pre ľudskú spotrebu človeka, ale aj v rôznych odvetviach priemyslu a poľnohospodárstva, je zdrojom energie, ale aj oddychu a voľnočasovej aktivity. V neposlednom rade je využívaná ako dopravná trasa.

Voda ma silu aj ničiť. Vplyvom klimatickej zmeny dochádza ku prírodným katastrofám, ktoré súvisia s počasím, ide najmä povodne lebo extrémne suchá. Preto je dôležité porozumieť vode, vedieť s ňou hospodáriť a využívať ju.

Správne nastavená ochrana životného prostredia, trvalo udržateľný rozvoj má vplyv aj na okolitú prírodu, ktorá môže byť naším spojencom, pretože má neuveriteľné schopnosti absorbovať vodu a obnoviť jej rovnováhu. Vážme si vodu ako spoločný dar nielen pre ľudí, ale pre všetko živé na Zemi!

Zaujímavosti o vode:

- Pri teplote 3,98 ° Celzia má najvyššiu hustotu. Na základe tejto vlastnosti môžu vodné živočíchy prežiť zimu pod hladinou, keďže voda nezamrzne až po dno.

- Pri prechode z kvapalného do plynného skupenstva zväčší svoj objem až 1700-násobne, čím vykoná objemovú prácu. Vo vzduchu na Zemi sa každú chvíľu nachádza viac ako 12 triliónov ton pary.

Juraj Klinec

© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia