Napadnutých stromov je najviac za posledné roky. Lesníci sú pri chránených územiach pod Smrekovicou bezmocní.
Lykožrút v tomto roku napadol v porovnaní s minulými rokmi najviac stromov v mestských lesoch. Pre portál Žijem v Ružomberku to potvrdil riaditeľ Mestských lesov, Milan Šlávka. „Lykožrút sa rojí od apríla do októbra. Tohto roku sme zaznamenali až tri rojenia. Za bežných podmienok sa rojil raz, maximálne dva razy. Dnes aj vďaka teplu, suchu, klimatickým zmenám má lepšie podmienky a teraz na jeseň to aj cítime. Napadnutých stromov je veľmi veľa,“ doplnil dlhoročný odborník na problematiku lesníctva. Ako ďalej podotkol, takéto obdobie zaznamenali aj približne pred štyrmi rokmi, kedy sa im podarilo tohto škodcu zastabilizovať.
„Letné horúčavy a sucho tento rok prispeli k tomu, že lykožrút má lepšie podmienky,“ doplnil Šlávka. Lesník pritom zasahuje na základe vopred určených znakov. Keď začne strom o od vrcholca schnúť, odpadáva kôra, je potrebné okamžite zasiahnuť. Vznikajú ohniská podkôrneho hmyzu. „Lykožrút sa potom šíri ďalej a z pôvodných 10 napadnutých stromov je do roka možno aj sto. Veľakrát si ľudia myslia, že lesník rúbe zdravý strom, ale on už podľa znakov, ako napríklad redšieho usychajúceho vrcholca spozná, že strom je napadnutý. Práve vtedy je totiž lykožrút aktívny. “
V tomto roku vysadili Mestské lesy 27 hektárov nových stromov. Veľkú časť vysadených stromov pritom tvorili kalamitné plochy, ktoré napadol lykožrút. Musia preto likvidovať množstvo kalamitnej ťažby.
Ako ďalej potvrdil riaditeľ Mestských lesov, problém nastáva pri chránených územiach. „Aj pod Smrekovicou máme napadnuté skupiny stromov, ale tam sú hluchánie územia, tam zasahovať nemôžeme, lebo nám to nepovolí Štátna ochrana prírody. Lykožrút sa tam šíri ďalej a sme v podstate bezmocní,“ dodal.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia