O 80 rokov späť, do obdobia Slovenského národného povstania v roku 1944, sa vrátila osada Vlkolínec. Stalo sa tak 26. októbra, keď tam ožili udalosti z polovice októbra 1944.
Osada Vlkolínec bola počas vojny častým objektom priamych útokov nepriateľa, ktorý sa pokúšal preraziť povstalecké obranné postavenie na tomto smere a otvoriť si cestu do tyla 6. taktickej skupiny povstaleckej armády. Za aktívnu pomoc povstalcom sa mínometná jednotka SS-práporu Schäfer zo Sidorova 15. októbra 1944 obyvateľom Vlkolínca pomstila. Našťastie, väčšina Vlkolínčanov bola už v tom čase päť dní evakuovaná na rozkaz majora delostrelectva Miloša Vesela do Liptovskej Lužnej, priblížil historické momenty Karol Dzuriak, historik Liptovské múzea v Ružomberku. Nadviazal na ukážky Klubu vojenskej histórie Ostrô, ktorý priblížili obsadenie Vlkolínca nemeckými fašistami.
„Stretávame sa tu pri príležitosti pripomenutia si smutných udalostí vypálenia Vlkolínca počas Slovenského národného povstania. Toto naše podujatie je zároveň jedným zo série aktivít k aktuálnemu 80. výročiu SNP. Niektoré pramene uvádzajú iný dátum vypálenia Vlkolínca. Viac ako samotný dátum, je dôležitá úvaha, prečo k vypáleniu vôbec došlo. Bola to len nenávisť, zloba, pomstychtivosť? Ťažko to pochopiť a prijať. Po vojne ostáva iba spúšť, chaos a zmarené ľudské životy,“ povedal v príhovore ružomberský primátor Ľubomír Kubáň. Ďalej uviedol: „Dnes sme tu aj pre to, aby sme si pripomenuli všetkých, ktorí hrdinsky bojovali v Slovenskom národnom povstaní. Všetkých, ktorí položili svoj život za to, aby iní mohli slobodne žiť. Pripomeňme si dnes aj všetkých Vlkolínčanom, ktorí sa do vojnou poničenej obce vrátili a vrátili jej tak život, a to až do dnešných dní. Za to im patrí veľká vďaka a úcta. Pamätajme a nezabúdajme!“
Fašisti priamou paľbou vo Vlkolínci zapálili 23 drevených domov s hospodárskymi budovami, ktoré zhoreli do základov a ďalších 17 domov rozstrieľali. Vyčlenená fašistická čata v ten istý deň zastrelila v obci 70-ročnú Máriu Kupčovú, povstaleckého vojaka Vojtecha Kamana, zajala a zastrelila Ondreja Bradiaka, Ondreja Kupču a v senníku upálila Štefana Bradiaka. Ich mená sa nachádzajú na pamätnej tabuli vo Vlkolínci.
Súčasťou spomienky na obete druhej svetovej vojny vo Vlkolínci bola aj svätá omša v tamojšom kostole. Účastníci spomienky položili vence k pamätnej tabuli obetí druhej svetovej vojny. Tragickú udalosť – vypálenie osady pripomína pamätná tabuľa, ktorá sa nachádza pri pamätnom strome vypálených obcí v strede osady pri potoku.
Udalosti SNP pripomína taktiež výstava dokumentov, ktorá je inštalovaná v Dome UNESCO vo Vlkolínci. Jeho návštevníci si mohli pripomenúť vojnovú históriu aj prostredníctvo filmov, ktoré vznikli vo Vlkolínci alebo s ním súviseli.
Spomienkové podujatie na tragédiu vo Vlkolínci v roku 1944 pripravili mesto Ružomberok, Okresný výbor Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Ružomberok, Klub vojenskej histórie Ostrô a Liptovské múzeum v Ružomberku a Dobrovoľný hasičský zbor vo Vlkolínci, ako aj občianske združenie Vlkolínec.
Text a foto: Tibor Šuľa
© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia