Projekt podpory cestovného ruchu zahŕňa vylepšenia vo Vlkolínci, letné festivaly, mobilnú aplikáciu, mapy, pobyty a ďalšie zaujímavosti.
Cestou dreva. Taký je názov prvého úspešného projektu mesta Ružomberok, podporeného z programu cezhraničnej spolupráce Slovenska s Poľskom. Zameraný je na rozvoj spoločného potenciálu cestovného ruchu v Ružomberku i jeho okolí a v poľskej Wisle. Obidvaja partneri ho s rozpočtom 712-tisíc realizujú od októbra 2024 do apríla 2026.
Pomôžu si obe strany
Projekt je výsledkom aktívnej spolupráce mesta s poľským partnerom, ktorá započala v roku 2022. Obidva partnerské mestá ním reagujú na spoločné problémy v oblastiach cestovného ruchu, podpory podôb prírodného a kultúrneho dedičstva, ako i vzájomnej propagácie. Chcú podporiť doposiaľ chýbajúcuspoločnú turistickú ponuku, zvýšiť kvalifikáciu a odborné kompetencie pracovníkov v oblastiach cestovného ruchu, pripraviť spoločné cezhraničné produkty a zvýšiť využitie kultúrneho potenciálu v partnerských mestách. Zámerom je i dobudovať, rozšíriť a dovybaviť udržateľnú, prístupnú a k prostrediu priateľskú infraštruktúru cestovného ruchu.
Ružomberok vymení vo Vlkolínci v rámci investičnej časti zatakmer 90-tisíc eur verejné osvetlenie, pribudnú nové lavičky, cyklostojany, smetné koše, vitríny, informačný systém a spevnené povrchy pod týmito prvkami.
Wisla vybuduje fragment pešieho a cyklistického chodníka s vybavením v údolí Wisła Czarne v dĺžke viac ako kilometer. Zámerom je zvýšenie udržateľnosti cestovného ruchu a zlepšenie prístupu k prírodnému a kultúrnemu dedičstvu v oblasti.
Divácky atraktívnou časťou budú letné festivaly podôb kultúrneho dedičstva a prezentácia ponuky cestovného ruchu. Trojdňové podujatia pod názvom Vy u nás, my u Vás zorganizujú vRužomberku a Vlkolínci 30. mája až 1. júna a vo Wisle 15. až 17. augusta. V programe pre obyvateľov i návštevníkov pripravujú kreatívne ateliéry pre deti zamerané na spoznávanie prírodného a kultúrneho dedičstva, plenéry ľudových rezbárov a výtvarníkov i besedy a komentované prehliadky turistických chodníkov. Chýbať nebudú prezentácie remeselníkov a tradičnej stravy či kultúrny program s účinkovaním súborov a jednotlivcov z obidvoch partnerských miest.
Stále je čo zlepšovať
Súčasťou projektu je aj dvojjazyčná mobilná aplikácia, spoločná web platforma, tlačený propagačný materiál s mapami a reklamná kampaň v elektronických a printovým médiách.
Na zintenzívnenie spolupráce a zvýšenie odborných kompetencií zamestnancov v cestovnom ruchu, kreatívnom priemysle a kultúrnom turizme budú zamerané dva trojdňové študijné pobyty pracovníkov v Ružomberku a okolí a vo Wisle a okolí pre 50 osôb. Prvý pripravujeme už v marci, účastníci sa zoznámia s lokalitami Hrabovo, Čutkovo, Vlkolínec i s pamiatkami duchovnej kultúry – kostolmi vo Svätom Kríži a v Ludrovej. Na programe sú aj prednášky v oblasti manažovania a marketingu cestovného ruchu a kultúrneho turizmu. Študijný pobyt v poľskej Wisle je naplánovaný na október 2025.
„V dôsledku vysokej výkonnosti cestovného ruchu je potrebné neustále zdokonaľovať naše produkty cestovného ruchu, pretože sa na ne v tomto území kladú zvýšené nároky. Rozvojový potenciál oboch území je práve v podpore ľudského tvorivého a kreatívneho potenciálu, ale aj v zachovaní, rozvoji a propagácii kultúrneho a prírodného dedičstva regiónu,“ skonštatoval Ľubomír Kubáň, primátor mesta Ružomberok.
© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia