Vodné dielo Liptovská Mara sa v týchto dňoch stalo miestom rodinných vychádzok. Ľudí láka poprechádzať sa po niektorých miestach, ktoré vyschli pre nedostatok vody. Vstúpiť suchou nohou na dno liptovského mora sa dá na mnohých miestach.
Brehy Liptovskej Mary sú obnažené nielen od liptovskomikulášskej Palúdzky, ale aj na jej opačnom konci. Dokonca suché sú nielen brehy priehrady, prístavy, ktoré sa tam nachádzajú, ale aj veľká časť plochy, ktorá bola do začiatku zimy pod vodou.
Medzi návštevníkmi sme v nedeľu 23. februára videli aj množstvo turistov najmä z východného Slovenska, ktorí sa tam zastavili. Samozrejme, že teplé počasie tam vylákalo aj mnoho Liptákov. Prišlo tam veľa Ružomberčanov, obyvateľov dolnoliptovských obcí. Ich autá lemovali okraje cesty okolo priehrady.
Podľa informácií Slovenského vodohospodárskeho podniku aktuálne je hladina Liptovskej Mary na úrovni 553,43 m.n.m., čo je približne o 12 metrov nižšie ako jej maximálna prevádzková hladina. Pri tomto stave je odkryté dno nádrže v niektorých častiach, čo umožňuje ľuďom prechádzať sa po miestach, ktoré boli kedysi zatopené.
Medzi najviac viditeľné oblasti patrí stará štátna cesta, ktorá vedie až po odbočku do bývalých Čemíc, približne dva kilometre od pôvodného brehu pri Palúdzke, mestskej časti Liptovského Mikuláša. Podobne sú bez vody aj časti v okolí zátoky pri Sielnici ale aj pri veži staro gotického kostola Pany Márie zo zatopenej dediny, podľa ktorej priehrada nesie meno. To sú teraz sprístupnené miesta, ktoré bývajú za normálnych okolností pod vodou.
Popri ceste vidieť zostatky spílených kmeňov stromov, ktoré lemovali asfaltovú cestu. Ich torzá pomáhajú vytvoriť obraz zaniknutej krajiny, ktorá sa skryla pod vodnú hladinu.
V minulosti sa už vyskytli podobné situácie, keď bola hladina Liptovskej Mary výrazne znížená, ale aktuálny stav patrí medzi najnižšie zaznamenané hodnoty za posledné roky. Sucho a nedostatok zrážok sú jedným z hlavných dôvodov poklesu hladiny, čo spôsobilo, že nádrž je naplnená len na približne 44 percent svojej kapacity. Tento stav priťahuje množstvo návštevníkov, ktorí si môžu pozrieť odkryté časti dna a historicky zatopené oblasti.
Text a foto: Tibor Šuľa
© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia