Marec je už desaťročia známy ako mesiac knihy. Pre mnohých je to čas, keď si viac než inokedy uvedomujeme význam literatúry, čítania a vzdelávania. Táto tradícia nevznikla náhodou – má hlboké historické korene a dodnes slúži na podporu čitateľskej kultúry. Ako a prečo sa marec stal mesiacom knihy?
Tradícia označovať marec ako mesiac knihy sa začala v roku 1955 v bývalom Československu. Iniciátorom bol Slovenský zväz kníhkupcov a vydavateľov, ktorý chcel podporiť záujem o knihy a čítanie medzi ľuďmi. Nebola to náhodná voľba – marec je spojený s významnou osobnosťou slovenskej literatúry, Matejom Hrebendom. Hoci bol takmer slepý, neváhal kvôli knihám putovať niekoľko dní a nocí na jednoduchom voze. Jeho životným poslaním bolo zbieranie a záchrana starých kníh, o ktoré sa staral s priam otcovskou láskou. Napriek svojmu hendikepu zasvätil život šíreniu literatúry a myšlienky vzdelanosti. Tento vášnivý šíriteľ kníh a vzdelanosti sa narodil aj zomrel v marci (10. marca 1796 – 16. marca 1880).
Odvtedy sa marec v Československu (a neskôr na Slovensku) stal symbolom propagácie čítania a knižnej kultúry. Počas tohto mesiaca sa organizujú rôzne podujatia, besedy, knižné výstavy a akcie zamerané na podporu čítania, najmä u detí a mládeže.
Marec ako mesiac knihy má hlboký význam aj v súčasnosti. V čase digitálnych technológií a rýchlych informácií je dôležité nezabúdať na hodnotu klasických kníh a pravidelného čítania. Knihy rozvíjajú predstavivosť, slovnú zásobu, kritické myslenie a prinášajú nové poznatky. Nech je marec každoročne príležitosťou znovuobjaviť čaro písaného slova a nájsť si čas na dobrú knihu.
© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia