Každý v sebe skrýva umelca. S touto myšlienkou pracuje dolnoliptovský Ateliér VO VILE, ktorý ponúka kurzy arteterapie a zážitkového maľovania pre úplných začiatočníkov.
„Profesionáli majú miesta, kde sa môžu prezentovať a majú svoj ateliér. Aj deti majú pomerne dosť príležitostí. Potom existuje skupina ľudí, ktorým táto možnosť chýba. Môžu čítať knihy o umení, môžu ísť do galérie, ale samotná tvorba, to akoby neexistovalo. Preto sme začali vnímať potreby tejto skupiny a zapĺňame miesto, ktoré bolo prázdne,“ povedala zakladateľka a hybná sila Ateliéru VO VILE, Regina Lovišková.
Sústreďujú sa pritom na arteterapiu a zážitkové maľovanie. „Cieľom je priniesť umenie pre tých ľudí, ktorí nikdy v živote nemaľovali. Pre tých, ktorí sa neodvážia ísť do umeleckej školy pre dospelých, len chcú maľovať pre radosť. V rámci arteterapie sa venujeme seniorom, deťom z diagnostického centra, utečencom a rôznym skupinám,“ dopĺňa Lovišková. Zároveň tiež vysvetľuje, že arteterapia ponúka okrem relaxu, uvoľnenia a oddychu aj riešenie problémov, ktoré človek v sebe nosí. „Arteterapia je liečba cez umenie. Je to sebavyjadrenie cez umenie. Pre niektoré cieľové skupiny je už samotná tvorba liečivá. Niektoré cieľové skupiny pracujú so zadaniami, ktoré kreslia a následne interpretujú. Na základe toho zistia o sebe rôzne veci a mnoho ďalších vecí si pritom uvedomia. A s tým potom vedia ďalej pracovať,“ dopĺňa.
S myšlienkou, že v duši je každý umelec pracujú aj s deťmi z Detského diagnostického centra v Ružomberku. V rámci tejto cieľovej skupiny sa snúbi zážitkové maľovanie aj arteterapia dohromady. „Tieto deti majú talent. Doteraz robili všeličo možné, ale ten svoj talent vôbec nepoužili. Keď im ich vlastný talent pomáhame nájsť, to je veľká cennosť, ktorú týmto deťom môžeme dať,“ uviedla Lovišková. V rámci arteterapie pritom spolupracujú aj s psychológom. „Pre skupinu zdravých ľudí ide pritom o relax, zdokonalenie sa, vyskúšanie niečoho nového. Vykročia zo svojej komfortnej zóny a tvoria niečo, čo ešte nikdy nerobili. Je to taký impulz. A ak tento impulz viem urobiť v maľovaní na papieri, potom ho viem urobiť aj v iných životných situáciách. Zážitkové maľovanie aj arteterapia sú pre ľudí, ktorí sú prepracovaní, alebo riešia náročnú životnú situáciu, životné smútky. Umenie im veľmi pomáha,“ vysvetľuje ďalej Lovišková.
A čo hovoria účastníčky na zážitkové maľovania a arteterapie?
„Ani som nevedela, čo je vo mne, ale prostredníctvom vedenia som svoje nálady a pocity vedela vyjadriť aj na papier. Keď sa človek pozrie na obrázok povie si, že nie je to ťažké, veď aj ja by som to dokázala. Je tam len kúsok modrej, zelenej červenej. Avšak dať tú farbu na štetec a na papier nie je také jednoduché,“ povedala nám jedna z účastníčok kurzu maľovania Ateliéru VO VILE, Helena Smoleková
„V Mestskej knižnici bola výzva, že sa môžeme prihlásiť, ak máme záujem o arteterapiu. Keďže som rada som maľovala ceruzkou portréty, krajinky, prihlásila som sa. Moja dcéra, ktorá tiež maľuje ma povzbudila. Čiže máme to tak nejak v rodine, lebo aj môj svokor bol akademický maliar,“ vysvetlila nám svoje pohnútky Daniela Kubačková.
„Na internete som zahliadla inzerát pre seniorov, ktorí nevedia maľovať. Začínalo sa to v knižnici. Naučili sme sa taký pohľad do seba, čo je to arteterapia. Vytvárali sme to, čo v živote zažívame, alebo čo by sme chceli zmeniť a postupne sme zisťovali, že sa na rôzne veci dá inak pozerať, ako sa pozeráme my,“ hovorí Anna Riečanová.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia