Beseda so spisovateľom Pavlom Polkom o jeho vzťahu k francúzskej literatúre, kultúre uskutočnila sa v Mestskej knižnici (MK) v Ružomberku, v rámci série literárnych rozhovorov Rendezvous pod schodmi. Bola prezentáciou kníh o Francúzsku, ale aj jeho histórie a života Francúzov.
P. Polko zaviedol svojich poslucháčov na potulky Parížom. Spolu s ním navštívili aj Námestie republiky, kde je možné vidieť symbol Francúzskej republiky, Mariannu. Beseda predstavila človeka, ktorý o tejto a iných postavách francúzskych dejín dokáže rozprávať hodiny a hodiny. Samozrejme, že nevynechal ani históriu francúzskych kráľov, francúzskych rodov.
„Pri štúdiu francúzštiny a francúzskej literatúry som sa stretol aj s osudmi rytierov, ktoré literárne stvárnil Alexander Dumas. Jeho najznámejší román opisuje životné osudy gaskonského šľachtica Artagnana a jeho priateľov, troch mušketierov Athosa, Porthosa a Aramisa,“ uviedol P. Polko. Podľa neho ide o fiktívny príbeh autora, ktorý je založený na jeho znalostiach života francúzskej šľachty. Uvedení rytieri neexistovali v skutočnosti, ale boli konkrétne osoby, ktorých životný príbeh sa dosť podobal týmto literárnym postavám. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že išlo spisovateľovu fantáziu.
Na otázku, že čo si pozrieť v Paríži, P. Polka uviedol, že pri prvej návšteve chce človek vidieť všetko. Pravdepodobne začne u Eiffelovej veže, ktorá je v súčasnosti najznámejšou parížskou dominantou. Postavili ju v rokoch 1887 až 1889. Za návštevu stojí Invalidovňa (Hôtel National des Invalides) je to komplex budov, ktorý zahrňuje Múzeum armády, ktoré predstavuje francúzsku vojenskú históriu. Nachádza sa tam vojenská nemocnica a domov pre vojnových veteránov, čo bol aj pôvodný účel budov. Dnes je to taktiež miesto, kde sú pochovaní niektorí z najväčších vojnových hrdinov Francúzska. Tamojší dóm je katedrálnym kostolom Francúzskeho vojenského ordinariátu.
V súvislosti s francúzskou kuchyňou uviedol, že v nej naozaj nechýbajú slimáky. Na margo francúzskeho stolovania podotkol, že my sme zvyknutí obedovať 30 minút, ale vo Francúzsku majú dvojhodinovú obednú prestávku. Obed je veľká spoločenská udalosť a tvorí ho aj sedem chodov. K obedu sa musí podávať víno.
P. Polka (1953) rodák z Prešova, učiteľ ruského a francúzskeho jazyka, bývalý riaditeľ základnej školy. Od svojich pätnástich rokov sú jeho záujmy úzko zviazané s Francúzskom a francúzštinou. Absolvoval niekoľko pedagogických jazykových stáží v Pariži, Montpellier a Besançon. Milovník jazyka, cestovania a francúzskych dejín, ktorý okrem pedagogickej praxe pracoval aj ako turistický sprievodca v Paríži. Stretnutie s uvedeným spisovateľom pripravili MK a Literárny klub ružomberských spisovateľov.
Text a foto: Tibor Šuľa
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia