Ulice mesta Ružomberok zaplnila 3. marca veselá a farebná atmosféra, keď sa v rámci tradičných fašiangových osláv uskutočnila dolnoliptovská pochôdzka známa ako bursa. Táto výnimočná udalosť, ktorá patrí k jedným z najvýznamnejších folklórnych podujatí regiónu, prilákala množstvo divákov nielen z mesta, ale aj z okolitých obcí.
Fašiangová bursa je každoročným symbolom radosti, zábavy a udržiavania tradícií, ktoré si generácie obyvateľov Liptova odovzdávajú z pokolenia na pokolenie. Bursu v Ružomberku aj tohto rok spoluorganizoval tamojší folklórny súbor Liptov.
Hlavnou atrakciou podujatia bol sprievod masiek, ktorý spájal tradičnú ľudovú kultúru s miestnym humorom a kreativitou. Súčasťou sprievodu boli masky, ktoré majú v tomto regióne hlboké korene. Medzi najvýraznejšie patrila tzv. "chriapa," ktorá je charakteristická svojou strašidelnou a grotesknou podobou. Táto maska má symbolizovať démonické postavy a strašidlá, ktoré mali odháňať zlé sily a privolávať šťastie a bohatstvo do domácností.
Okrem miestnych obyvateľov sa na burse aktívne podieľali aj mladí bursovníci z obce Komjatná. Táto obec, známa svojou bohatou folklórnou tradíciou, je už roky významnou súčasťou fašiangových osláv v regióne. Mladí chlapci a dievčatá z Komjatnej priniesli do sprievodu svoju energiu a nadšenie, pričom ich kroje, spev a tanec dodali celej udalosti autentický ráz. Tohto roku boli jedinou skupinou, ktorá prišla z dolnoliptovských obcí. Mladí ľudia z Komjatnej sa snažia udržiavať tradíciu vo svojej dedine a dokazuje to aj ich tohtoročná fašiangová pochôdzka. V predvečer Popolcovej stredy budú v kultúrnom dome v Komjatnej pochovávať basu.
Fašiangová bursa nie je len o maskách a sprievode. Súčasťou pochôdzky boli aj rôzne ľudové piesne a tance, ktoré sprevádzali celý program. V dedinách bursovníci, chodili od domu k domu, rozdávali radosť a zábavu, pričom zároveň zbierali dary od obyvateľov. Tieto dary, často vo forme klobás, slaniny, vajec či domácej pálenky, sú neodmysliteľnou súčasťou fašiangových tradícií a slúžia na prípravu záverečnej hostiny, ktorá symbolicky ukončuje obdobie fašiangov.
Podujatie v Ružomberku bolo doplnené aj o sprievodný program na námestí. Diváci si mohli vychutnať ukážky tradičných remesiel, pochutnať si na domácich špecialitách.
Organizátorom fašiangovej dolnoliptovskej pochôdzky bol Kultúrny dom Andreja Hlinku spolupráci s miestnou akčnou skupinou Dolný Liptov. Ich spoločné úsilie bolo kľúčovým faktorom, ktorý prispel k úspešnému priebehu podujatia.
Ružomberský primátor Ľubomír Kubáň vyzdvihol význam podobných podujatí pre zachovávanie kultúrneho dedičstva: „Bursa je nádherným príkladom toho, ako dokážeme spojiť minulosť s prítomnosťou. Je to oslava našich predkov, ich života a kultúry, ktorú s hrdosťou odovzdávame ďalším generáciám.“
Fašiangové obdobie, ktoré sa tradične končí Popolcovou stredou a začiatkom pôstu, sa tak v Ružomberku nieslo v znamení radosti, zábavy a silného pocitu spolupatričnosti. Dolnoliptovská pochôdzka je jedinečným spôsobom, ako si pripomenúť korene a udržiavať živé tradície, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou slovenskej identity. Tohtoročná bursa ukázala, že záujem o folklór a ľudové zvyky v regióne pretrváva a stále dokáže pritiahnuť množstvo ľudí rôznych vekových kategórií.
Pre mnohých účastníkov bola táto udalosť nielen oslavou fašiangov, ale aj príležitosťou stretnúť sa s priateľmi, zaspomínať si na minulé časy a načerpať energiu do nasledujúcich dní. Fašiangová bursa v Ružomberku tak opäť potvrdila svoje miesto ako jedno z najkrajších a najživších ľudových podujatí na dolnom Liptove.
Text a foto: Tibor Šuľa
© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia