Jedinečnou klenotnicou folklóru sa pýši obec Liptovské Sliače. Z nej čerpajú aj tamojšia folklórna skupina Sliačanka a detský folklórny súbor Sliačanček (DFS), ale aj miestne spevácka skupiny a rôzne slovenské ľudové kolektívy.
Pri jej uchovaní stála aj učiteľka Bronislava Kubánková (*23.11.1901, +13.6.1991), ktorej v deň jej narodením odhalili pamätnú tabuľu v Liptovských Sliačoch – Vyšný Sliač.
Umelecký prejav folkloristov z L. Sliačov je autentický, lebo vychádza z ich koreňov a dávnych kultúrnych tradícií. Nevšedné kultúrne bohatstvo tamojších obyvateľov nadchlo vtedajšiu riaditeľku ľudovej školy vo Vyšnom Sliači, B.Kubánkovú. Do obce prišla v roku 1932 a od vtedy viedla svojich žiakov, aby milovali svoje obyčaje, piesne. Vdivadelných hrách, ktoré nacvičovala, zakomponovala a stvárňovala scény zo sviatočných i pracovných chvíľ spoločenského života. Vznikli tak choreografie stavanie májov, svadba, pastierske tradície.
Život v obci pani Kubánkovú očaril natoľko, že po príchode do dediny v roku 1932 založila tanečno - spevácku skupinu. Jej členovia spievali dávne, dôverne známe piesne a tancovali tance známe v dedine. Hneď od začiatku svojej činnosti skupina bola známa a vynikala medzi ostatnými. Vystupovala v Bratislave, v Martine, v Dolnom Kubíne a vždy získala obdiv. Po druhej svetovej vojne bola skupina zo Sliačov vybraná ako reprezentatívna na Celoslovanskú poľnohospodársku výstavu v Prahe. Približne v tom istom období skupina spolupracovala pri nakrúcaní slovenského filmu "Varúj!". Aj o týchto úspechoch sa zmienila Alena Balažecová, kultúrna pracovníčka obce L. Sliače počas slávnostného odhalenia pamätnej tabule. Podotkla, že B. Kubánková dokázalanadchnúť celú obec. Mala veľmi ťažké podmienky pre vyučovanie, lebo sa učilo na viacerých miestach v obci. Triedy boli ošarpané a nikto v nich nechcel učiť.
Folklórna skupina z L. Sliačov, pod vedením B. Kubánkovej, pravidelne účinkovala na festivaloch vo Východnej a V Strážnici. V roku 1960 sa zúčastnila II. celoštátnej spartakiády v Prahe. V roku 1957 z podnetu Klimenta Ondrejku bola v L.Sliačoch založená druhá folklórna skupina pod vedením Štefana Kubačku, riaditeľa školy v Strednom Sliači. Skupina účinkovala so Sliačanskou svadbou, s ktorou sa dostala na krajskú súťaž v Žiline a na Festival v Strážnici.
Syn B. Kubánkovej Juraj patrí k najvýznamnejším osobnostiam ľudového umenia a kultúry na Slovensku. Bol slovenský choreograf a tanečník, jeden z priekopníkov choreografie ľudového tanca na Slovensku. Základné prvky ľudového tanca spojil s novým moderným náhľadom na tanec a jeho vyjadrovacie možnosti. Lásku k folklóru zdedil po svojej mame. Námety pre svoje choreografie v SĽUK-u čerpal často z Liptovských Sliačov, z regiónu Liptova. Vďaka nemu sa zachovali tance, piesne, ktoré obdivuje celý svet.
Slávnostné okamihy odhalenia pamätnej tabule B. Kubánkovej obohatili členovia folklórnej skupiny Sliačanky a DFS Sliačanček. Spolu si v penzióne Prameň zaspomínali na ňu aj prostredníctvo krátkeho filmu.
Text a foto: Tibor Šuľa
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia