Niké extraliga semifinále: Banská Bystrica - Ružomberok 77:59

Ján SvrčekŠport3.4.2024

V prvom semifinálovom stretnutí Niké extraligy basketbalistiek Slávia Banská Bystrica zdolala MBK Ružomberok 77:59, keď ovládla druhý polčas.

Družstvo trénera Juraja Suju duel otvorilo so základnou päťkou Jarošová, Hadačová, Štefančová, Havranová.

Pod úvodný kôš sa hneď na začiatku podpísala Ružomberčanka Havranová (0:2), no potom na oboch stranách zvlhol "pušný prach". Keď časomer uzatváral tretiu minútu, Mujovičová vyrovnala (2:2). No potom sa zase nič na "tabuli" nemenilo. Až v 6. min. "pumy" išli do vedenia (4:2, 6:2). Jackovecová ešte zareagovala (6:4), lenže v 7. min. zrazu Ruža strácala sedem bodov - 4:11.

Úvodné dejstvo družstva "zapichli" za stavu 16:11 pre Sláviu. Tá v 12. min. odskočila na 22:11, no do ďalšieho laufu ich hostky nepustili. Naopak, ony poriadne zdvihli hlavy a keď úsek medzi 12. a 19. min. vyhrali 20:4, preklopili skóre na 26:31.

Do šatní išli družstvá za stavu 27:31. Avšak po návrate prišla bystrická smršť v podobe 10 - bodovej šnúry, aj s jednou trojkou, ktorá preklopila aktuálny stav na 37:31, na čo Suja zareagoval oddychovým časom. Po ňom jeho dievčatá po siedmich bodoch v rade sa dostali na jeden plusový "bodík" - 37:38. No v závere tretej "štvrtky" domáce družstvo 9 - bodový brejk posunul do 11 - bodového vedenia (52:41).

Pred záverečnou štvrtinou, keď predchádzajúca sa skončila 29:17, bol výsledok 56:48. Po malej prestávke Bystričanky ušli o trinásť bodov - 61:48. Ružomberské družstvo ešte dokázalo stratu stlačiť na šesť bodov (35. min. - 63:57), lenže vicemajsterky už zápasové opraty nepustili zo svojich rúk a v ďalšom priebehu ešte svoje víťazstvo zvýraznili.

Druhý dul bude v sobotu (6. apríla) o 18. hod. v ružomberskej Koniarni.

Slávia Banská Bystrica - MBK Ružomberok 77:59 (16:11, 27:31, 56:48). Stav série: 1:0.

Body: Mujovičová 18, Martišková 18/4 trojky, Brabencová 13, Pulliamová 9, Hruščáková 7, Bogičevičová 4, Burová a Striešová po 3, Holíková 2 - Jackovecová 22, Štefančová, Havranová a Urbanová po 8, Jarošová 5, Kalizhna 3, Ďuratná a Michaličková po 2, Mikovčáková 1. Diváci: 570. Rozhodovali: Kukelčík, Bartoš, Siracký. Štvrtiny: 16:11, 11:20, 29:17, 21:11.