Posledný čas na vrúbľovanie stromov

Posledný čas na vrúbľovanie stromov

RedakciaAktuality30.4.2024

Okresný výbor Slovenského zväzu záhradkárov (OV SZZ) v Ružomberok pripravil pre záhradkárov a prívržencov záhradkárčenia odbornú prednášku s praktickou ukážkou vrúbľovania podpníkov a rezu ovocných stromov. Podujatia sa uskutočnilo 27. apríla a zúčastnilo sa ho približne 30 záujemcov najmä z Ružomberka, z Likavky, ale aj z Hubovej, Liptovských Sliačov.

Školenie viedli odborní inštruktori OV SZZ Dalibor Marton a Miroslav Mišík a to na ovocných stromoch, ktoré rastú v záhrade Muštáreň.

Vrúbľovanie alebo štepenie stromov je stará poľnohospodárska technika, ktorá sa využíva dodnes. Ide o jednu z najúčinnejších techník, pomocou ktorej sa dajú zachrániť a rozmnožovať staré a krajové odrody. Táto technika spočíva v tom, že výhonky ovocného stromu navrúbľujeme na podpník alebo konár iného ovocného stromu. Pomocou tejto metódy si vieme vytvoriť ovocnú škôlku s viacerými odrodami na jednom stromčeku, vieme napríklad navrúbľovať aj marhuľu do stromu slivky. Vždy ale platí, že rastliny majú byť z jedného rodu, teda ku kôstkoviciam pôjdu len kôstkovice, k malviciam sa prijmú len malvice. Vrúbľovanie je účinnejšie a efektívnejšie ako rozmnožovanie semenami.

Podľa ročného obdobia poznáme vrúbľovanie predjarné, jarné a letné. Najlepšie výsledky spravidla dosiahneme predjarným a jarným vrúbľovaním vo februári až máji.

„Dôležitým aspektom pre vrúbľovanie je dostatočná teplota. Sneh, dážď alebo vietor majú pri vrúbľovaní nepriaznivé účinky na ujatie výhonkov. Takisto na vrúbeľ nepriaznivo vplýva vysoká teplota a vtedy je vhodné vrúbeľ zakryť napríklad alobalom,“ uviedol Dalibor Marton.

Účastníci dňa záhradkárov sa zaujímali, že kedy je vhodné odobrať vrúble. Podľa D. Martona je pre odoberanie vrúbľov najvhodnejší december, ale najneskôr začiatkom januára, musíme zo zdravého, mladého a rodiaceho stromu odobrať vrúble. Používajú sa jednoročné vyzreté a vitálne výhonky s dostatočným množstvom vyvinutých púčikov. Ideálne je rezať zo stredných častí výhonkov. Tam je kvalita púčikov najvyššia. Výhonky berieme najlepšie z južnej, východnej či zo západnej strany, dostatočne osvetlenej. Vždy berieme vrúble len z vonkajšej časti koruny, nie z vnútornej. Výhonky vieme odrezať obyčajnými záhradnými nožnicami. Ideálna dĺžka vrúbľov je 30 cm.

Odobraté vrúble potom zabalíme do igelitových vrecúšok a skladujeme v chladnej miestnosti. Môžeme ich aj uložiť aj do mokrých pilín alebo piesku. Podľa slov D. Martona na vrúbľovanie nie sú vhodné konáriky s veľkým púčikom alebo už rozkvitajúce. Tie by sa neujali.

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia